Zdravé tuky vs. špatné tuky: Všechno co potřebujete vědět (51 vědeckých studií)

Za obezitu může tuk.

Tato věta byla v minulosti hlavní strašák všech diet a bylo doporučené se tukům vyhýbat.

V dnešní době se tvrdí v podstatě naprostý opak.

Jezte tuky a zhubněte tuky.

Je to opravdu takhle jednoduché?

Zaměřím se na to, kolik a jaké tuky byste měli denně konzumovat pro zdravé fungovaní těla a jestli má smysl se vyhýbat sacharidům (low-carb).

Nejlepší zdroje bílkovin

OBSAH ČLÁNKU:

Co jsou tuky a jak se dělí

Začneme úplně od začátku, a to nudným rozdělením tuků. Nebudu zde zabíhat do zbytečných podrobností, které by vám z pohledu stavování nebyly k užitku.

Triglyceridy

Ve stravě jich přijímáme většinu. Nachází se v mase, mléčných výrobcích, oříškách, semínkách, olejích apod.

Mohou být v kapalném stavu (nenasycené) nebo v pevném stavu (nasycené). Nasycené tuky jsou pevné v pokojové teplotě jako maso, vajíčka nebo mléčné výrobky.

Nenasycené tuky se dělí na:

  • Mononenasycené – v pokojové teplotě jsou kapalné ale začnou tuhnout, když jsou vystavené nízké teplotě. Řadí se mezi ně olivový olej, palmový olej, avokádo apod.
  • Polynenasycené – jsou kapalné i za nízkých teplot. Jedná se o lněný olej, rybí tuk, oříšky a oleje z nich vyrobené.

Obecně tuky pomáhají udržovat tělo zdravé, protože díky nim se absorbují některé vitamíny, vytvářejí se různé hormony, pomáhají zachovat zdraví vlasů a kůže a mnoho dalšího.

Snažit se tuky zcela vyřadit ze stravování je nesmysl. Vždy je potřeba mít alespoň minimální množství tuků na udržení zdravého těla.

Cholesterol

Ve stravě je cholesterol běžně v menším množství než triglyceridy. Nalezneme ho se ve vejcích, v máslu, v játrech a obecně v potravinách bohatých na nasycené tuky.

Jedná se o tukovou voskovitou hmotu, která se nachází ve všech buňkách těla. Cholesterol je využíván pro tvorbu hormonů, vitamínu D a látek které pomáhají trávit jídlo.

Trans (ztužené) tuky

V malém množství se nacházejí přirozeně v mase či mléčných výrobcích, případně jsou výsledkem ztužování nenasycených tuků. Jsou vytvořené proto, aby prodloužily trvanlivost výrobků.

Tuky a kalorie

Když se podíváte na tuky z pohledu kalorií, zjistíte, že jeden gram tuku má o více než dvojnásobek více kalorií.

  • 1 gram bílkovin = 4 kalorie,
  • 1 gram sacharidů = 4 kalorie,
  • 1 gram tuků = 9 kalorií

Tohle samotné tvrzení může vyvolávat dojem, že byste tuky neměli konzumovat, pokud nechcete přibrat nebo opačně, konzumovat je ve velkém, pokud chcete nabrat.

Kolik přijímat denně tuků, a jestli má smysl se kvůli nim vyhýbat sacharidům, se dozvíte níže.

SHRNUTÍ:

V jídle se nachází triglyceridy, které se dělí na nasycené a nenasycené tuky. Cholesterol se nachází ve všech buňkách těla a je nezbytný pro tvorbu hormonů a další procesy. Tuky mají více než dvojnásobek kalorií oproti bílkovinám a sacharidům.

Nasycené tuky

Nasycené tuky jsou v masu, mléčných výrobcích, vajíčkách, sádle a v kokosovém oleji.

Objevila se studie, která tvrdí, že „neexistuje důkaz, že nasycené tuky mohou zvýšit riziko srdečního onemocnění“ (1).

Tato studie však byla kritizována jinými vědci, kteří tvrdí, že spojitost mezi vysokým příjmem nasycených tuků a zvýšeným rizikem srdečného onemocnění existuje (2).

A že bychom se měli držet na doporučených méně než 10 % nasycených tuků z celkového denního příjmu kalorií.

V případě, že přijímáte denně např. 2000 kcal, maximální doporučené množství nasycených tuků je 22 gramů, zbytek je ideální přijmout z ostatních zdrojů.

V této problematice se stále nedá na jisto říct, jestli je v pořádku mít vysoký příjem nasycených tuků nebo ne.

SHRNUTÍ:

Než se věda posune dál, je lepší držet nasycené tuky pod kontrolou a případně se snažit dodržovat doporučovaných 10 % z celkového kalorického příjmu.

1             Siri-Tarino PW, Sun Q, Hu FB, Krauss RM. Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease. Am J Clin Nutr. 2010;91(3):535-546. doi:10.3945/ajcn.2009.27725.

2             Pedersen JI, James PT, Brouwer IA, et al. The importance of reducing SFA to limit CHD. Br J Nutr. 2011;106(07):961-963. doi:10.1017/S000711451100506X; Kromhout D, Geleijnse JM, Menotti A, Jacobs DR. The confusion about dietary fatty acids recommendations for CHD prevention. Br J Nutr. 2011;106(05):627-632. doi:10.1017/S0007114511002236.